Ольга Чигиринская (morreth) wrote,
Ольга Чигиринская
morreth

Троха про «Сторожову заставу»

Почну з гіркого: якби наш український кінематограф не валявся у глибокому нокауті, ця фільма була б пересічною стрічкою-казочкою для дітей та сімейного просмотру.

В ній відверто слабкі діалоги. В ній вщент незрозумілий сеттінг (В Карпатах боронити Русь від половців? Якщо половці дійшли до Карпат, то Русь боронити троха запізно). В ній, ну прямо скажемо, ані сюжет, ані персонажі не вражають глибиною.

АЛЕ.

Сюжет – зрозумілий та, попри поверховість і загальну слабкість, внутрішньо логічний.

Герой – має все, що треба героєві: силу (знання аеродинаміки та хист до будування моделей), слабкість (боязнь висоти), скарб (Перун-камінь), мета (повернутися додому).

Так, це слабка мета (відновлення статусу кво це завжди слабка мета), але вона є, вона мотивує героя на вчинки, вона зрештою є головним каменем його випробування (він зрікається цієї мети, щоб повернутися у бій та розбити Шамана).

Акторська гра - ну, відверто кажучи, там небагато чого грати. Але видно, що актори в кадрі роблять те, що вміють і отримують від того неабияке задоволення. А це вже півсправи.

(Фільм навіть проходить тест Бехдель)

Монтаж – на висоті. Власне монтажем «поправлено» дуже багато фабульних огріхів, монтажер часто-густо віддувається за сценарістів, і це дуже сильне чаклунство.

Цифрова графіка – напрочуд хороша, а головне – доречна. Нема сцен, де вона зайва та напхана в кадр лише для того, щоб було «па-багатому».

Костюми та декорації – на висоті. Історизм – хай йому біс, у нас фентезі-казка, але кожна ганчірочка справляє враження справжньої, кожен глечик виглядає автентично. Тканина – ручної роботи, чи принаймні так виглядає. Доспіх – металевий. Щит – дерев’яний. Меч – залізний. Може, десь в масових сценах і задіяна пластикова штамповка (наприклад, маски половців), але це не впадає в очі. Лише одна є претензія – всі overdressed, зодягнені надто святково, алееее… нехай.

Бойові трюки поставлені на відмінно!

Так, герої злазять з коней та б’ються пішака навіть тоді, коли це геть нелогічно – вочевидь, Україні бракує  кінних каскадерів та коней, вивчених під трюковий бій. Але хореографія бійок прекрасна. Окремий респект за правильне використання щитів. За те, що герої формують щитовий стрій там, де це доречно.

Моє резюме: гроші на квиток були витрачені не дарма.

Зичу фільмові хорошого європейського прокату та продажів на дисках.

Зичу всім нам подолання «прокляття фентезі».
This entry was originally posted at https://morreth.dreamwidth.org/2945063.html. Please comment there using OpenID.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments